Egyelőre az időjárás játssza a főszerepet Jerezben, ahol a hőmérséklet nem túl kellemes 12-17 fok, és az eső is többet esik egyelőre, mint nem. Ez természetesen az eredményekben is okozott némi felfordulást.
Kettőből kettő, Lorenzo ismét a pole-ban (fotó:Twitter)
Így fordulhatott elő, hogy a három szabadedzés összesítésének élén Ivan Silva nevét találtuk a MotoGP géposztályban, aki még az első gyakorláson futott egy jobb kört, mielőtt leszakadt az ég. Rajta kívül egyébként csak heten merészkedtek ki a pályára péntek reggel.
Péntek délután Rossinak volt egy felvillanása, hiszen második lett Dani Pedrosa mögött, és akkor még úgy nyilatkozott, reméli, hogy mostantól Valenciáig esni fog, mert bár ő sem érti, miért, de vízen tudja vezetni a szárazon számára kezelhetetlen motort.
A szombat reggeli edzésen aztán kiderült, pünkösdi volt az olasz királysága. Két tizedet lassult, míg a többiek gyorsultak, többek között csapattársa, Nicky Hayden, aki a negyedik helyen zárt, míg Rossi a hatodikon.
Az egyik, amit a vizes edzésekből megállapíthatunk, hogy Pedrosa talán mégsem csalt a hajójogosítvány megszerzését célzó vizsga során, hiszen egészen jól közlekedik nedves körülmények között.
Az időmérőn ez már kevésbé számított, a pálya ugyanis elég száraz volt ahhoz, hogy a versenyzők slick gumival fussanak. De nem teljesen száraz. A vízfoltok Cal Crutchlow-t is megtréfálták, aki talán ennek az esésnek köszönhetően szorult ki az első sorból, de negyedik helye így is bizakodásra adhat okot.
A pole-t végül Jorge Lorenzo szerezte meg, az utolsó pillanatokban elorozva azt Dani Pedrosa elől. Az első sor harmadik indulója Hayden lesz, ami egy újabb kegyelemdöfés a továbbra is és egyre jobban szenvedő Valentino Rossinak, aki még katari fiaskóját is alulmúlva, 13. lett a kvalifikáción, azaz nemcsak az utolsó a valódi MotoGP-sek között, de egy CRT-s is előtte végzett.
Ez a CRT-s pedig nem más, mint Randy De Puniet, aki a 10. leggyorsabb időt futotta meg.
A második sor egyébként Casey Stonerrel és Ben Spiesszel lesz teljes. Stonernek ez a leggyengébb rajtpozíciója, amióta tavaly a Hondához csatlakozott.
Visszatérve a Ducatihoz, utoljára a 2010-es Valenciai Nagydíjon láthattunk vörös motort az első sorban, amit akkor még Stoner ült meg.
Lorenzo tehát zsinórban másodszor indulhat az élről, és szállhat harcba a győzelemért, amit ha megszerez, Rossi 2001-es duplázása óta ő lehet az első, aki a szezonnyitó két versenyt egymás után megnyeri.
Ehhez valószínűleg az időjárásnak is lesz egy-két szava.
A pilóták többsége nyilván száraz versenyért imádkozik, míg Rossi és talán Hayden is esőtáncot járatna rajongóikkal.
Crutchlow vegyes körülményeknek örülne, azaz flag-to-flag versenynek (a MotoGP kategória az egyetlen, ahol nem állítják le a versenyt, ha változik az időjárás, hanem szükség esetén a versenyzők motort cserélnek).
„Ez egy igazi szerencsejáték lenne. Ha bejön, hősök vagyunk, ha nem, akkor hazardíroztunk” – viccelődött a brit.
A Moto2-eseknék Marc Márquez volt az időmérő legjobbja, 8 századdal megelőzve a japán Takaaki Nakagamit.
A spanyol ideje egyébként 44 századdal volt csak lassabb Rossi köridejétől, ami a motorok közti különbséget figyelembe véve, igen ijesztő…
Marc és Alex Márquez Jerezben (fotó: RepsolMedia)
A Moto3-asoknál nagy meglepetésre a 16 éves Alex Rins kvalifikált az élre. A tavalyi spanyol bajnoknak ez csupán a második világbajnoki futama.
Mellőle Sandro Cortese és Miguel Oliviera várja a futamot.
Rins és Oliviera (fotó:RepsolMedia)